MENU

Nasi artyści

Adam & Jan Roszkowscy - duet - skrzypce, wiolonczela

Adam Roszkowski, skrzypek, kameralista zadebiutował na scenie w 6 roku życia. W roku 2005 oraz 2006 został wyróżniony programem stypendialnym rządu Królestwa Belgii. W ostatnich latach był pierwszym solistą Orkiestry Filharmonii Gorzowskiej. Występował w roli solisty z Filharmonią Białostocką, Filharmonią Gorzowską, Carloforte Festival Orcheastra oraz Suwalską Orkiestrą Kameralną wykonując koncerty skrzypcowe Mozarta, Saint-Saensa, Wieniawskiego jak również wielkie dzieła Ravela, Chaussona, Williamsa i Halvorsena. Znaczący wpływ na rozwój artysty miała współpraca w charakterze solisty, kameralisty, koncertmistrza z tak wybitnymi postaciami świata muzycznego jak Pierre Amoyal, Vadim Brodski, Adam Korniszewski, Igor Oistrakh, Janusz Olejniczak, Iwona Sobotka, Michał Nesterowicz W 2008 roku wspólnie z bratem wiolonczelistą Janem Roszkowskim zakładają profesjonalny duet skrzypcowo-wiolonczelowy. W 2011 roku bracia odbyli polskie tournee występując między innymi na XIII i XIV Festiwalu Muzyki Kameralnej w Pasymiu. W maju 2012 roku zadebiutowali recitalem w Polish Slavic Center w Nowym Jorku. W 2013 roku amerykański kompozytor David Noon zadedykował im swoją Sonatę na skrzypce i wiolonczelę. Otrzymał dyplom Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie oraz Konserwatorium Królewskiego w Brukseli, które ukończył z wyróżnieniem (grande distinction). Jego Profesorami byli Adam Korniszewski i Tadeusz Gadzina. Studiował również w klasie dyrygentury Prof. Ronalda Zollmana. Występował w Europie i USA łącznie w 12 krajach świata na tak prestiżowych festiwalach jak: Carloforte Music Festival, Handelsbeurs Festival, EFG London Jazz Festival, Vilnius Jazz Festival, Leeds Film Festival, Letnia Filharmonia AUKSO, America Romantica versus Chopin, Międzynarodowy Mazurski Festiwal Chopinowski i wielu innych. Adam Roszkowski, pełni funkcję wiceprezesa fundacji ART-SOS, która zajmuje się organizowaniem wydarzeń oraz wspiera młodzież artystycznie uzdolnioną. W chwili obecnej współpracuję jako I skrzypek w Orchestre National de Belgique w Brukseli.

 

 

Jan Roszkowski wiolonczelista, kompozytor wykształcony w duchu muzyki klasycznej, który porusza się również w gatunkach : jazz/rock oraz awangardowej muzyki improwizowanej. W listopadzie 2012, zadebiutował jako solista w Steinway Hall w Nowym Jorku, a miesiąc po wiolonczelowym debiucie podczas XIV Festiwalu Chopin & Friends, odbyła się oficjalna premiera utworu artysty The Aquarian Age na mezzo sopran, wiolonczelę i fortepian, która spotkała się z bardzo entuzjastycznym odbiorem publiczności na Manhattanie. Laureat stypendiów Hans & Klara Bauer oraz Fulbrighta. Jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie i Manhattan School w Nowym Jorku, gdzie studiował wiolonczelę, kompozycję oraz improwizację. Zdobywca 3 nagrody na XXVII Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kameralnych we Wrocławiu oraz 1 nagrody na Konkursie Kameralnym w Warszawie. Obecnie współpracuje z amerykańskim perkusistą i kompozytorem Seanem Noonanem, z którym tworzy projekt A Gambler's Hand na perkusję i kwartet smyczkowy. Owocem polsko-amerykańskiej przyjaźni była europejska trasa koncertowa, o łącznej liczbie 30 koncertów. Projekt A Gambler's Hand, który sponsorowany był przez Ambasadę Stanów Zjednoczonych w Warszawie, jest muzyczno - teatralnym przedstawieniem łączącym brzmienia w wersji nagłośnionej i elektrycznie zmodyfikowanej z brzmieniami akustycznymi. Aktywnie działa jako kameralista i solista. Współpracowal m.in. z : Zbigniewem Namysłowskim, Januszem Olejniczakiem, Niną Kuźmą- Sapiejewską, Mateuszem Smoczyńskim, Iwona Sobotką oraz Tomaszem Strahlem. Na scenach zagranicznych artysta występował m.in. w : Avery Fisher Hall ( Nowy Jork), Jay Heritage Center (Rye, USA), Fundacji Kościuszkowskiej (Nowy Jork), Polskim Konsulacie (Nowy Jork) Domu Polski Wschodniej (Bruksela), Hotel des Invalides (Paryż), Conservatoire de Versailles (Versal, Francja) oraz na festiwalach : EFG London Jazz Festival, 26th Vilnius Jazz Festival (Wilno), XIV Chopin & Friends Festival (Nowy Jork), Delemont Jazz Days (Szwajcaria), 28th Leeds Film Festival (U.K.), Handelsbeurs Festival (Ghent, Belgium), W 2009 roku wykonał koncert wiolonczelowy C-dur Josepha Haydna z Orkiestrą Camerata Dell' Arte w swoim rodzinnym mieście, Suwałkach. Jan Roszkowski, pełni funkcję wiceprezesa fundacji ART-SOS, która zajmuje się organizowaniem imprez kulturalnych oraz wspiera dzieci i młodzież artystycznie uzdolnioną. Czynnie działa jako muzyk sesyjny. Pojawił się na planie polskich seriali Magda M oraz Oficerowie oraz dokonał wielu nagrań m.in. dla Polskiego Radia i Telewizji, Radia BIS, Dux i Kayax.


Latająca Filharmonia Art Asante poleca koncert duetu Adama & Jana Roszkowskich (skrzypce & wiolonczela).

W programie koncertu:

J.S. Bach Chaccone d-moll BWV 1004

J.S. Bach - Suita nr.1, G-dur BWV 1007

przerwa 10-15 min.

E.Ysaye - Sonata nr. 5 op. 27 g-moll

J.S. Bach - Inwencje 2głosowe (transkrypcja na skrzypce i wiolonczelę)

J. Halvorsen Passacaglia na skrzypce i wiolonczelę g-moll

Koncert trwa około 50 minut. Przerwa na życzenie organizatora jedynie  w warunkach sali koncertowej. W pomieszczeniach sakralnych nie praktykowana jest przerwa.

Przedział cenowy koncertu to: B/C