MENU

Aktualności

Mój Muzyczny Tlen

Koncert kwartetu muzycznego „Con Amabile” wysłuchali podopieczni Środowiskowego Domu Pomocy, gorzowskiego koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Koncerty z cyklu „Mój Muzyczny Tlen” odbywają się z częstotliwością co dwa miesiące. Czerwcowy – ostatni przed wakacjami koncert poświecony był w całości muzyce filmowej. Publiczność wysłuchała ścieżek dźwiękowych do takich filmów jak Grek Zorba, Zapach Kobiety czy seriali telewizyjnych Dynastia, Rodzina Połanieckich, Noce i Dnie, Polskie Drogi.

Muzyka filmowa i przedszkolaki

Dzieci z przedszkola miejskiego nr 22 w Gorzowie Wlkp. należały do tych, które uczestniczyły w całym cyklu 2017/2018 edukacyjnych audycji muzycznych. Po 10 miesiącach wspólnych spotkań efekty zauważalne są gołym okiem. Dzieci rozpoznają instrumenty muzyczne – np. potrafią rozróżnić skrzypce od altówki. Potrafią też już skupić się podczas wykonywania utworów muzycznych co u przedszkolaków nie jest takie łatwe. Ostatnim, przedwakacyjnym tematem była muzyka filmowa.

Nadchodzą wakacje...

„Już za parę dni, za dni parę, weźmiesz plecak swój i gitarę…” Koniec roku szkolnego nadchodzi nieubłaganie. W gorzowskiej szkole podstawowej nr 20, Latająca Filharmonia po raz ostatni w tym roku szkolnym zagrała audycje muzyczną. Czerwcowy temat poświęcony był muzyce filmowej. W nagrodę za całoroczną prace podczas audycji, klasy I-III wysłuchały ścieżek dźwiękowych do takich filmów jak Grek Zorba, Pinokio czy polskich seriali Czarne chmury, Pan Wołodyjowski, Janosik , Stawka większa niż życie i Czterej pancerni i pies i wielu innych.

Flecistka Gaële Dohen w dwudziestce…

Dla grupy uczniów klas I – III Szkoły Podstawowej nr 20 w Gorzowie Wlkp. z kwartetem smyczkowym „Con Amabile” zagrała francuska flecistka Gaële Dohen. Była to przedostatnia w tym roku szkolnym edukacyjna audycja muzyczna Latającej Filharmonii. Temat : „Od duetu do kwintetu” W programie, który przygotowała i prowadziła Daria Krzysztoń znaleźli się wyłącznie kompozytorzy francuscy: impresjonista Claude Debussy i Charles Boddes oraz współczesny kompozytor Guillaume Connessona. W ramach zabawy dzieci ćwiczyły śpiewanie kanonu muzycznego pochodzącego z Francji - „Frère Jacques, Frère Jacques”, czyli znanej również po polsku, popularnej piosenki „Panie Janie…”.

Kanon muzyczny w praktyce...

Z wizytą u przedszkolaków na Szarych Szeregów Latająca Filharmonia zagrała w pięcioosobowym składzie muzykę kompozytorów francuskich : Claude Debussy, Charles Boddesa i Guillaume Connessona. Dzieciaki poznały pojęcia duetu, tria, kwartetu oraz kwintetu. Przy okazji wspólnego śpiewania tradycyjnej francuskiej piosenki „Panie Janie” przedszkolaki w praktyce zgłębiały zasady kanonu muzycznego.

W Santoku po francusku...

Po raz pierwszy Latająca Filharmonia zagrała edukacyjną audycję muzyczną w pięcioosobowym składzie. Pretekstem był majowy temat: ”Od duetu do kwintetu”. W Szkole Podstawowej w Santoku z kwartetem smyczkowym „Con Amabile” zagrała francuska flecistka Gaële Dohen. W programie, który przygotowała prowadząca Daria Krzysztoń znaleźli się wyłącznie kompozytorzy francuscy: impresjonista Claude Debussy i Charles Boddes. Nie zabrakło kompozytora współczesnego Guillaume Connessona, którego muzycy wykonali „Disco-Toccatę w opracowaniu na flet i wiolonczelę z roku 1970.

Panie Janie po francusku

Przyjęło się, że znana z dzieciństwa piosenka „Panie Janie” jest pochodzenia angielskiego. Ale nic bardziej błędnego. Historia tego utworu sięga najprawdopodobniej późnego średniowiecza i związana jest z historią szlaków pielgrzymkowych do grobu św. Jakuba Apostoła (Santiago de Compostela). Sądzi się, że powstała na terenie Francji i miała dopingować pielgrzymów, którzy przesypiali pierwszy poranny dzwon sygnalizujący wyruszenie na kolejny odcinek pielgrzymki. Sama piosenka jest kanonem. I właśnie „Panie Janie” śpiewały dzieci podczas majowej audycji „Od duetu do kwintetu” w Miejskim Przedszkolu nr 22 im. Przyjaciół Przyrody w Gorzowie. Cała audycja poświęcona była kompozytorom francuskim.

Mozart w hali sportowej

Do Szkoły Podstawowej w Santoku przyjeżdżamy z Latającą Filharmonią kilkanaście razy w roku - zawsze ciepło witani. Dobrym duchem muzycznym Santoka jest nauczycielka tamtejszej szkoły Pani Aleksandra Adamska. W kwietniu zagraliśmy kompozycje W.A. Mozarta, które o dziwo ładnie wybrzmiał w pokaźnej, nowoczesnej hali sportowej należącej do santockiej szkoły.

Mozart i jego divertimenta

Divertimenta w czasach W.A. Mozarta (1756 - 1791) były odpowiednikiem dzisiejszej muzyki rozrywkowej. To właśnie przy takich utworach tańczono i chętnie spędzano czas. Kiedy prowadząca audycje Daria Krzysztoń pytała, czy dzieci znają jakąś dzisiejszą muzykę rozrywkową – we wszystkich przedszkolach odpowiadano „disco polo”. Takie podpowiedzi ze strony dzieci ugruntowują nas w przekonaniu, że upowszechnianie muzyki klasycznej ma sens. Bo czym skorupka za młodu nasiąknie …

Na Śląskiej zabrzmiał Mozart

W.A. Mozart był rówieśnikiem małych przedszkolaków z ulicy Śląskie kiedy zaczął uczyć się grać na klawesynie i skrzypcach a zaraz potem komponować utwory, które z nieskrywaną ciekawością wysychały dzieciaczki. Podobno „Eine Kleine Nachtmusik” niektóre z nich znały wcześniej z reklamy Kauflandu inne zaś z melodyjek telefonicznych swoich dziadków… Takie czasy.